5 yıldaki hedefi 1000 MW enerji

Başarılı bir yılı geride bıraktıklarını belirten Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO’su ve Tatlıpınar Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Burak Kutluğ, “Oldukça pozitif bir bilanço ile yılı kapattık. Esas faaliyet kârımız 2022 yılında 526 milyon TL iken 2023 yılında 774 milyon TL’ye çıktı. Yani yüzde 47lik bir artış var. 2022 yılında 623 milyon TL olan brüt kârımız ise 2023 yılında 751 milyon TL’ye ulaşarak yüzde 21 artış gösterdi” dedi.

Düzenlediği basın buluşmasında 2024 yılının kapasite artışlarıyla devam edeceğini ifade eden Kutluğ, şu bilgileri paylaştı:

“Orta vadede kapasite artışı ile ilgili planladığımız yatırımlar tamamlanınca yaklaşık 350 MW kurulu güce ulaşmayı hedefliyoruz. Portföyümüzü daha da genişleterek 5 yıl içerisinde 1000 MW’lık portföye sahip olmayı amaçlıyoruz. Bu hedefe ulaşmak için 450-500 milyon euro’luk yatırım hedefliyoruz.”

Tatlıpınar Enerji’nin hedefleri arasında enerji depolama, hidrojen teknolojisi gibi başlıkların olduğunu da belirten Kutluğ, “Şu an için ayrıntı veremiyoruz ancak yakın zamanda, somutlaştığı takdirde, güzel gelişmeleri yatırımcılarımız ile paylaşmak için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Türkiye’nin yanı sıra yurt dışında da yenilenebilir enerji projeleri geliştirmenin kısa vadeli planları arasında olduğunu açıklayan Kutluğ, Balkanlar ve Doğu Avrupa’da yatırım fırsatlarını değerlendirdiklerini de dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir